Geometrie pilových pásů

Tvary zubů

Tvary zubů se v mnoha provedeních vzájemně odlišují úhlem řezné hrany, jakož i rozdílným tvarováním základu zubu.


Standartní zub (S)

Standartní zub (S)

Standartní zub (S) s úhlem čela 0° je určen zvláště k řezání materiálů tvořících krátkou třísku s vysokým obsahem C, přednostně pro nástrojové oceli a ocelolitinu. V zásadě vždy pro materiály malých průřezů jako profily a tenkostěnné trubky.


Pozitivní zub (K)

Pozitivní zub (K)

Je určen zejména pro materiály tvořící dlouhou třísku s obsahem C < 0,5%. Zde se jedná převážně o hlubokotažné, konstrukční oceli k zušlechťování, jako i nerezavějící a kyselinovzdorné. Zejména pak o exotické slitiny jako Inconel, Hastelloy a Nimonic. Vždy však při velkých průřezech řezaného materiálu.

Tvar zubů (HV, VA) má schodnou geometrii pozitivního zubu, navíc však obsahuje specielní úpravu povrchu a zadní části pilového pásu.


Mezerový zub (L)

Mezerový zub (L)

Mezerový zub (L) je určen k řezání velkých průřezů drobivých materiálů jako je například šedá litina.Profilový zub (P)

Profilový zub (P)

Profilový zub (P) s pozitivním úhlem čela je určen zejména pro duté profily, úhelníky, nosníky, pro řezání ve svazcích i vrstvách a všude tam, kde během řezání dochází k vibracím.


Trapézový zub (T)

Trapézový zub (T)

Mimořádnou inovaci pilových pásů Wikus představuje trapézový zub (T). Toto provedení nahrazuje rozvod zubů. Výkonnou složku vždy tvoří skupina zubů s funkcí předřezávání, řezání a dořezávání a ta se opakuje. Řezné hrany zubů jsou vytvořeny z TK (HM) a tyto pilové pásy vykazují velmi vysoké řezné výkony u odolných materiálů.


Specielní trapézový zub (TSN)

Další inovaci trapézového zubu (T) vznikl specielní trapézový zub (TSN) s negativní geometrií. Výkonnou složku vždy tvoří skupina zubů s funkcí předřezávání, řezání a dořezávání a ta se opakuje. Řezné hrany zubů jsou vytvořeny z TK (HM) a tyto pilové pásy vykazují velmi vysoké řezné výkony u odolných materiálů.

Tvar zubů (TSN) je určen pro kalené, povrchově tvrzené a tvrdě chromované materiály.ZpětNahoruVpředVytisknoutMapa stránek © 2023 WIKUS